Vítáme vás na stránkách pro české kuchařinky a kuchtíky vařící po celém světě.
Byliny pro naše zdraví - obrázek

Byliny pro naše zdraví - obrázek

Pro to, abychom vypěstovali rostliny, které dokáží navracet zdraví, nemusíte být zrovna geniálními zahradníky. Rostliny lze použít při přípravě pokrmů, bylinkových čajů či placek a obkladů. V následjícím seznamu naleznete doporučení pro pěstování i pro využití rostlin v kuchyni a domácí lékarně. Bylinky se používají jen v nepatrném množství a mají proto většinou malou výživovou hodnotu.

Rostlinky se musí sbírat před poledním horkem, aby si udržely silnou vůni.

 

 

 

 

 

Ocimum basilicum  Bazalka

Nejlépe je pěstovat ji jako jednoletou polotrvalku, často se osvědčuje v květináčích.  Tradiční přísada do rajčatových pokrmů, důležitá v italské kuchyni. Je to přírodní utišující prostředek: údajně uvolňuje napětí a zklidňuje nervovou soustavu. Podporuje prý zažívání a tiší žaludeční křeče. Bazalkový čaj pomáhá při nevolnosti.

 

 

Brutnák lékařský

Snadno se vysemeňuje sám, na nás je pak jen vyplet přebytečné rostlinky. Jako bylinkový čaj se používá proti revmatismu a zánětům dýchacích cest. Listy i květy se často přidávají do salátů.

 

 

 

Česnek

Náročný na živiny, potřebuje hodně organických látek. Palici rozdělíme na stroužky, ty zasadíme brzy v říjnu nebo v březnu. Sklízíme následující léto.  Léčebné použití v domácnosti najdete zde: http://cooking-in-canada.webgarden.cz/domaci-recepty

 

 

 Fenykl

Pěstujeme ze vzrostlé rostliny nebo sazeničky. Umístíme jej na zadní straně záhonu nebo zahrádky. Nepěstujeme v blízkosti kopru, mohlo by dojít ke křížovému opylení a vznikly by tak hybridy.

Ochlupené listy chutnají podobně jako anýz a často se přidávají do omáček a rybích nádivek. Semena i listy lze použít na podporu zažívání a pro prevenci nadýmání,nespavosti, nevolnosti a zvracení.

03.03.2008 21:25:09
Zdravi
Tak vážení, tady je nádherná inspirace pro všechny, kteří nevlastní domácí pekárnu a přece touží po dobrém českém chlebíku nebo rohlících. Rozhodně stojí za to tyto stránky navštívit. Dobré recepty doplněné spoustou fotografií...
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Nádherné perníčky, které umí vytvořit jen šikovné české ruce
Opravdu vše, co potřebujete vědět o domácích pekárnách, pečení, recepty, rady, postupy....
Pojďte si jen tak popovídat... Forum nejen o vaření
Dadalova kuchařka pro všední den i svátek
Ukázkový odkaz

Vaříte ve své nové zemi česká jídla?

Ano, zřídka (5435 | 25%)
Ne, nikdy (5456 | 25%)
Google
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one