Vítáme vás na stránkách pro české kuchařinky a kuchtíky vařící po celém světě.
Ananas - obrázek

Ananas - obrázek

Klady:
  • užitečný zdroj vitamínu C

Zápory:

  • ve vzácných případech může vyvolat alergické reakce

 

V tradiční lidové medicíně se do určité míry oprávněně věří v nejrůznější léčivé schopnosti sladké šťavnaté dužiny ananasu. Toto ovoce však neobsahuje mnoho důležitých živin. Standardní porce 80 g ananasu poskytuje čtvrtinu doporučené denní dávky vitamínu C, ale jinak obsahuje jen malé množství vitamínů a minerálů. Ve středu vědeckého zájmu se ocitl fakt, že čerstvý ananas obsahuje enzym zvaný bromelin, který odbourává bílkoviny. Jeho účinky jsou tak silné, že lidé, kteří pracují na ananasových planážích a v konzervárnách, musejí nosit ochranný oblek, aby zabránili poškození pokožky. Bromelin se používá v medicíne v koncentrované formě jako tablety pro pacienty, kteří mají problémy s trávením bílkovin.

Protože lékařské využití bromelinu se poprvé začalo zkoumat v roce 1957, bylo od té doby napsáno asi 400 studií o jeho různých způsobech využití. Prokázalo se, že pomáhá rozpouštět krevní sraženiny, a proto se dá využít při léčení srdečních onemocnění. Existují také důkazy o tom, že může pomáhat proti trombóze a infekcím močového ústrojí. Zároveň údajně zvyšuje účinnost antibiotik.

Bromelin se užívá jako protizánětlivý činitel při léčení kostní a revmatoidní artritidy. Vzhledem k tomu, že údajně urychluje obnovu tkání, lze ho také mnohostranně využít při zraněních ve sportu včetně pohmožděnin, puchýřů, naražení a vyvrtnutí.

Moc ananasu

Dříve než se podobný výzkum začal provádět, používal se čerstvý ananas v lidové medicíně k léčení různých obtíží. Kloktání ananasovou šťávou je tradiční způsob léčení bolestí v krku, dlouho se věřilo, že ananas pomáhá při onemocněních jako katar, artritida, bronchitida a poruchy trávení. Konzervování ovlivňuje obsah vitamínu C jen minimálně, ale ničí bromelin. Podle váhy ananas naložený raději ve vlastní šťávě než v sirupu obsahuje jen o málo víc kalorií než čerstvé ovoce - 47 kcal oproti 41 kcal na 100 g.

Ananasy po otrhání už nesládnou, spolehlivými ukazateli zralosti je ovoce na svou velikost překvapivě těžké v ruce, má čerstvé zelené listy a nejdůležitější je intenzivní sladká vůně.

Ve vzácných případech může čerstvý ananas vyvolat u citlivých jedinců alergickou reakci. Silná reakce vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Zdroj: Jídlo jako jed, jídlo jako lék, Reader's Digest Výběr

03.03.2008 17:18:53
Zdravi
Tak vážení, tady je nádherná inspirace pro všechny, kteří nevlastní domácí pekárnu a přece touží po dobrém českém chlebíku nebo rohlících. Rozhodně stojí za to tyto stránky navštívit. Dobré recepty doplněné spoustou fotografií...
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Nádherné perníčky, které umí vytvořit jen šikovné české ruce
Opravdu vše, co potřebujete vědět o domácích pekárnách, pečení, recepty, rady, postupy....
Pojďte si jen tak popovídat... Forum nejen o vaření
Dadalova kuchařka pro všední den i svátek
Ukázkový odkaz

Vaříte ve své nové zemi česká jídla?

Ano, zřídka (5435 | 25%)
Ne, nikdy (5456 | 25%)
Google
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one