Vítáme vás na stránkách pro české kuchařinky a kuchtíky vařící po celém světě.
Existují čtyři hlavní formy užívání bylin v tekuté formě:

Odvar

- je vhodný tam, kde je třeba, aby se uvolnily rozpustné látky z kořenů či kůry. Při přípravě odvaru vsypeme vrchovatou lžíci sušené drogy (rostliny nebo její části, která se využívá pro léčebné účely) v prášku do hrnce z nerezové oceli nebo s emailovým povrchem (nikoliv hliníkového). Přidáme asi 0,5 l vroucí vody. Přivedeme k varu a 10 až 15 minut vaříme na mírném ohni. Scedíme, dokud je roztok horký, a pijeme.

Nálev

Je oblíbený pro přípravu nápojů či kloktadel v domácnosti. Užívají se čerstvé nebo sušené byliny, volné nebo již porcované do čajových sáčků. Ohřejeme čajovou konvičku, vsypeme do ní 1 lžičku drogy na každý šálek a vlijeme stejný počet šálků vroucí vody. Necháme 10 až 15 minut louhovat.

Tinktura

Fytoterapeuti předepisují více tinktur (na bázi alkoholu) než jakýchkoli jiných přípravků. Jsou trvanlivé, vysoce koncentrované a užívají se v malých dávkách. Můžeme je připravit i doma s použitím 40procentního alkoholu, např. ginu nebo vodky. Do nádoby vsypeme asi 120 g mleté nebo sekané sušené drogy. Drogu přelijeme 0,5 l alkoholu a nádobu uzavřeme. Uložíme ji na dva týdny na teplé, suché místo a dvakrát denně řádně protřepeme. Tekutinu pak scedíme do láhve od vína z tmavého skla (to, co sítkem neprojde, již dále nepoužíváme). Láhev uzavřeme a používáme dle potřeby.

Tisan

V zásadě jde o mírnější nálev. Prodává se porcovaný v sáčcích. Sáček se přelije vroucí vodou. Lze jej pít přímo bez dlouhého louhování.

 

Zdroj: Rodinná encyklopedie alternativní medicíny, Reader's Digest Výběr

03.03.2008 20:40:41
Zdravi
Tak vážení, tady je nádherná inspirace pro všechny, kteří nevlastní domácí pekárnu a přece touží po dobrém českém chlebíku nebo rohlících. Rozhodně stojí za to tyto stránky navštívit. Dobré recepty doplněné spoustou fotografií...
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Nádherné perníčky, které umí vytvořit jen šikovné české ruce
Opravdu vše, co potřebujete vědět o domácích pekárnách, pečení, recepty, rady, postupy....
Pojďte si jen tak popovídat... Forum nejen o vaření
Dadalova kuchařka pro všední den i svátek
Ukázkový odkaz

Vaříte ve své nové zemi česká jídla?

Ano, zřídka (5435 | 25%)
Ne, nikdy (5456 | 25%)
Google
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one