Vítáme vás na stránkách pro české kuchařinky a kuchtíky vařící po celém světě.

Existuje mnoho použití česneku v prevenci i léčení onemocnění. Zde jsou příklady těch, které lze použít v domácnosti:

 

Prevence nachlazení

Pravidelné užívání jedné česnekové kapsle třikrát denně podporuje kondici a celkový zdravotní stav.

Kašel a zánět průdušek

Česnekový sirup je starý lidový lék: 60 g jemně sekaného česneku se přelije 0,5 l vroucí vody. Nechá se 10 hodin stát ve vzduchotěsné uzavřené nádobě. Pak se přidává med, dokud směs nezíská hustotu sirupu. Užívá se jedna lžička třikrát denně.

Nevolnost nebo průjem

Zvláště těm, kdo cestují do zahraničí, se doporučují dvě česnekové kapsle denně proti žaludeční nevolnosti, kterou mohou způsobit změna klimatu či přechod na odlišnou stravu.

Bolest v krku, ztráta hlasu

Zkuste třikrát denně jíst stroužek česneku.

Snižování krevního tlaku

Užívejte denně jednu až tři česnekové kapsle, zapíjejte vodou. Vysoký krevní tlak však vyžaduje rovněž i kvalifikovaný dohled lékaře.

Mnoha lidem vadí, je-li z jejich dechu cítit pach česneku. Pach je méně pronikavý, užívají-li se místo česneku kapsle, které se rozpouštějí v žaludku a střevech. Další možností je žvýkat po požití česneku čerstvou petržel.

Upozornění:  Pokud vás již léčí lékař, vždy se nejprve poraďte s ním nebo s jiným lékařem, specialistou na fytoterapii.

 

Zdroj: Rodinná encyklopedie alternativní medicíny, Reader's Digest Výběr

 

Česnek

Česnek

Česnek

Česnek

Česnek

Česnek

Rostliny lze k ošetření poranění, zhmožděnin, ran a drobných infekcí užívat dvěma způsoby:

Obklad

Při přípravě obkladu namočíme kus čisté látky nebo vaty v horkém odvaru nebo nálevu z různých protizánětlivých bylin, např. měsíčku či lněného semene. Látku přiložíme na postižené místo a teplo udržíme tím, že na obvaz ještě přiložíme ohřívací láhev. Rány i zhmožděniny se tak rychleji hojí.

Placka

K zhotovení placky se používají tišící rostliny, např. kořen kostivalu nebo kůra amerického jilmu. Máme-li čerstvé, nezpracované rostliny, přiložíme listy přímo na kůži. Nebo je rozprostřeme na kousek gázy a tu přiložíme přímo na kůži. Ze sušených rostlin připravíme v horké vodě pastu, kterou postižené místo potřeme. Udržujeme teplo pomocí ohřívací láhve. Placka vytahuje hnis, urychluje uzdravení a redukuje zánět.

 

Zdroj: Rodinná encyklopedie alternativní medicíny, Reders's Digest Výběr

Existují čtyři hlavní formy užívání bylin v tekuté formě:

Odvar

- je vhodný tam, kde je třeba, aby se uvolnily rozpustné látky z kořenů či kůry. Při přípravě odvaru vsypeme vrchovatou lžíci sušené drogy (rostliny nebo její části, která se využívá pro léčebné účely) v prášku do hrnce z nerezové oceli nebo s emailovým povrchem (nikoliv hliníkového). Přidáme asi 0,5 l vroucí vody. Přivedeme k varu a 10 až 15 minut vaříme na mírném ohni. Scedíme, dokud je roztok horký, a pijeme.

Nálev

Je oblíbený pro přípravu nápojů či kloktadel v domácnosti. Užívají se čerstvé nebo sušené byliny, volné nebo již porcované do čajových sáčků. Ohřejeme čajovou konvičku, vsypeme do ní 1 lžičku drogy na každý šálek a vlijeme stejný počet šálků vroucí vody. Necháme 10 až 15 minut louhovat.

Tinktura

Fytoterapeuti předepisují více tinktur (na bázi alkoholu) než jakýchkoli jiných přípravků. Jsou trvanlivé, vysoce koncentrované a užívají se v malých dávkách. Můžeme je připravit i doma s použitím 40procentního alkoholu, např. ginu nebo vodky. Do nádoby vsypeme asi 120 g mleté nebo sekané sušené drogy. Drogu přelijeme 0,5 l alkoholu a nádobu uzavřeme. Uložíme ji na dva týdny na teplé, suché místo a dvakrát denně řádně protřepeme. Tekutinu pak scedíme do láhve od vína z tmavého skla (to, co sítkem neprojde, již dále nepoužíváme). Láhev uzavřeme a používáme dle potřeby.

Tisan

V zásadě jde o mírnější nálev. Prodává se porcovaný v sáčcích. Sáček se přelije vroucí vodou. Lze jej pít přímo bez dlouhého louhování.

 

Zdroj: Rodinná encyklopedie alternativní medicíny, Reader's Digest Výběr

Tak vážení, tady je nádherná inspirace pro všechny, kteří nevlastní domácí pekárnu a přece touží po dobrém českém chlebíku nebo rohlících. Rozhodně stojí za to tyto stránky navštívit. Dobré recepty doplněné spoustou fotografií...
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Nádherné perníčky, které umí vytvořit jen šikovné české ruce
Opravdu vše, co potřebujete vědět o domácích pekárnách, pečení, recepty, rady, postupy....
Pojďte si jen tak popovídat... Forum nejen o vaření
Dadalova kuchařka pro všední den i svátek
Ukázkový odkaz

Vaříte ve své nové zemi česká jídla?

Ano, zřídka (5435 | 25%)
Ne, nikdy (5456 | 25%)
Google
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one