Vítáme vás na stránkách pro české kuchařinky a kuchtíky vařící po celém světě.

Vaření daleko od domova

Může to potkat kohokoliv. Najednou se ocitnete v jiné zemi s odlišnou  kulturou, s jinými zvyky a také s rozdílnou kuchyní.  Snad každý je ze začátku nadšen, rozhlíží se, oťukává a ochutnává, líbí se mu směsice chutí, zkrátka je nadšen. A postupně si zvyká.

Po nějaké době se ale přistihne nad tím, že s nostalgií vzpomíná na chuť českého chleba, domácích zavařenin, na vůni maminčiných buchet a koláčů a začne se (třeba tady na severoamerickém kontinentě) ohlížet po evropských prodejnách s potravinami. Určitá podobnost tam je, ale přece jen...

 

Můžu mluvit jen za sebe, jak jsem to cítila a prožívala tady v Kanadě. Když jsem přijela poprvé, nadšeně jsem se se vším seznamovala, obdivovala jsem chuť chleba, který je stále měkkoučký a takový nadýchaný. Ovšem jak říka klasik, nic netrvá věčně.  Jednoho dne jsem zatoužila po českém chlebu, rohlíku, kynutých knedlících, bramborových šiškách s mákem, zelňačce, buřtguláši...Kdo to zažil, pochopí.

Naštěstí jsem si z Česka přivezla nějaké kuchařky, tak jsem si říkala, že by neměl být problém v té mé kuchyňce vykouzlit něco >echt< českého. Ale ouha. V receptech je hladká mouka, polohrubá mouka, hrubá mouka, tvaroh, 100% tuk, kvasnice...Kde to seženu? Neměla jsem nikoho, kdo by mi poradil a tak jsem musela experimentovat. A od toho experimentování už byl jen krůček k vytvoření těchto stránek. Původním záměrem bylo dát dohromady takové rady pro moji dcerku, která už brzy doroste, bude se chtít osamostatnit a jelikož většinu dětství prožila v Česku, určite bude chtít občas uvařit taky něco českého. Ale pak jsem si řekla, že bych se o své rady mohla podělit s ostatními, kteří se ocitnou v podobné situaci, jako já a nedostanou se ihned do kontaktu s českými krajany, kteří už tady nějakou tu dobu žijí.

Ovšem nejsem vševědoucí, jsem v Kanadě teprve krátce a spoustu věcí musím ještě objevovat. Proto jsme s dcerkou založily tyto stránky, na nichž si můžeme navzájem všichni pomáhat. Nesmírně oceníme rady našich krajanů, přivítáme jejich zkušenosti a názory. Budeme vděční za každý recept. Nejen z české kuchyně, máme mlsné jazýčky a líbí se nám poznávat nové a nové chutě.

Takže vítejte do naší velké rodiny českých kuchařinek a kuchtíků v zahraničí a popřejme si DOBROU CHUŤ.

09.10.2007 11:26:14
Zdravi
Tak vážení, tady je nádherná inspirace pro všechny, kteří nevlastní domácí pekárnu a přece touží po dobrém českém chlebíku nebo rohlících. Rozhodně stojí za to tyto stránky navštívit. Dobré recepty doplněné spoustou fotografií...
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Nádherné perníčky, které umí vytvořit jen šikovné české ruce
Opravdu vše, co potřebujete vědět o domácích pekárnách, pečení, recepty, rady, postupy....
Pojďte si jen tak popovídat... Forum nejen o vaření
Dadalova kuchařka pro všední den i svátek
Ukázkový odkaz

Vaříte ve své nové zemi česká jídla?

Ano, zřídka (5435 | 25%)
Ne, nikdy (5456 | 25%)
Google
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one